Jsme našimi myšlenkami. Doslova.
V hlavě se nám neustále honí spousty myšlenek. Zcela bez kontroly se jich tam množí stovky a stovky a ovlivňují nás. Jejich podoba je odvozena od programů, které jsme si postupně vytvořili, nebo převzali.
První programové vzorce se v našem mozku započaly tvořit již v období prenatálním. Tehdy na nás silně působily pocity, které během těhotenství prožívala naše matka. Pokud měla klidné a pohodové těhotenství a obzvláště pokud si hodně zpívala, náš mozek se vyvíjel velice pozitivně. V případě, že matka prožívala hodně stresové situace, otisklo se to i do mozku nenarozeného dítěte.
Následně, po narození, nás ovlivňovali především rodiče a také další členové rodiny. Když jsme byli hodně malí, doslova jsme hltali všechny informace, které jsme získali od našich rodičů. Malé děti totiž své rodiče vidí doslova jako Bohy a tak nasávají úplně vše. A protože samy ještě nemají dost zkušeností, aby si vybraly jen to dobré, zapisují se do nich všechny postoje rodičů. A tak mnozí z nás se naučili takovým věcem, které nás ovlivňují po celý život.
Dalším programům nás naučila škola a vše a všichni s kým jsme se setkali. Prostředí a rodina nás formovaly a my jsme jak odraz v zrcadle. Jistě, výjimky se najdou všude, ale procento těch, kteří se dokázali z takových programů vymanit, aniž by absolvovali nějaké terapeutické metody, je velice nízké.
Velký a velmi podstatný vliv ve vytváření mozkových myšlenkových vzorců mají média. Lidé, kteří jsou doslova závislí na sledování televize jsou většinou silně negativističtí. Tento negativní postoj vůči světu se u nich vyvinul v důsledku sledování zpravodajství a pořadů, plných násilí a agrese. Protože, popravdě, ještě jsem neviděla televizní kanál, který by vysílal jen pozitivní pořady a jehož zpravodajství by bylo jen o dobrých a veselých událostech. Proč to? Protože jsme si po generace zvykli zajímat se hlavně o to co je kde špatně a kde se stalo jaké násilí. Je to zřejmě jakýsi pozůstatek zvířecích a zcela primitivních pudů, které máme zachovány.
I jako dospělí máme tendence nabírat nové mozkové programy a je známo, že ty negativní jsou pro nás jaksi rychleji přijatelné, než ty pozitivní. Tomu špatnému totiž snadněji uvěříme. Jsme tak naučení.
Jsme tedy odrazem našich naučených myšlenkových vzorců a pokud jsou tyto vzorce negativní, projevuje se to i v našich životech.
Ale se vším se dá něco dělat a nikdy není pozdě. Jsou možnosti jak tyto programové vzorce změnit a „nahrát“ jiné, nové, takové, které nám umožní žít spokojený pozitivní život. Jednou z těchto možností je NLP.